Wczytuję dane...
CENTRUM WIEDZY

Jak wybrać spodenki rowerowe?

Jakie wybrać spodenki na rower?

Jakie kupić spodnie kolarskie?

Co jest najważniejsze w ubraniu kolarza? Spodenki rowerowe. Każda część ubrania kolarskiego jest ważna, ale spodnie są najważniejsze. Dlatego, że odpowiednie m.in. do pogody spodnie rowerowe chronią kolana i inne stawy przed zimnem, wiatrem i wilgocią, spodnie z odpowiednią wkładką chronią skórę w okolicy pachwin i przed bólem w kroku.  
 
Spodnie kolarskie – na co zwrócić uwagę? Co jest najważniejsze w spodniach na rower?
Spodnie rowerowe z szelkami czy bez? Zdecydowana większość zaawansowanych rowerzystów wybiera spodnie na rower z szelkami. Inaczej jest w przypadku rowerzystek. Panie raczej wolą bez szelek. Zapytałem kilkanaście pań dlaczego? Bo trudniej jest kupić damskie spodenki z wygodnymi szelkami na rower, niż wygodne męskie spodnie rowerowe z szelkami, a to z powodu różnicy anatomicznej na wysokości klatki piersiowej. Następny w kolejności powód: bo kobietom spodnie rowerowe bez szelek się raczej nie zsuwają. To najczęstsze powody, dla których kobiety chętnie wybierają spodnie rowerowe bez szelek. Rowerzyści z kolei zwykle mają kłopot jeśli mają spodnie kolarskie bez szelek. Spodenki zsuwają się i często trzeba je poprawiać, co na dłuższą metę jest uciążliwe. Zwłaszcza jeśli ktoś jeździ bardzo dynamicznie i zmienia pozycję – nie siedząc na siodełku podczas intensywnego pedałowania. Ważna jest tu jeszcze jedna kwestia, o której nie każdy sobie zdaje sprawę. Na rowerze jeździ się czasem kilka godzin. W tym czasie pora dnia i nocy, temperatura może się diametralnie zmienić. Wyjeżdżamy w upalny dzień, wracamy późnym zimnym wieczorem. Nie zawsze to jest do przewidzenia. Dolna część pleców jest wrażliwa na zimno i wilgoć. Wilgoć może pochodzić z zewnątrz tj. przejeżdżamy wieczorem obok lasu, łąki, rzeki albo zrobiło się mglisto. Sami też jadąc stale intensywnie się pocimy. Kiedy nie mamy spodni kolarskich z szelkami, lędźwie nawet w przypadku dobrej koszulki na rower nigdy nie są tak chronione termicznie jak wtedy, gdy mamy spodnie rowerowe z szelkami. I to dotyczy wszystkich rowerzystów i rowerzystki. Przy czym na zimne miesiące wybierajmy spodnie z szelkami z grubego materiału. A na gorące miesiące szelki w spodniach kolarskich powinny być jak najcieńsze, mogą być z siateczki, tak by nie zatrzymywały ciepła przy ciele kolarza. 

Wkładka w spodniach rowerowych

To dla wielu kolarzy temat rzeka, opinie są przeróżne, ale ostatnimi czasy rozpowszechniła się opinia o wyższości wkładki żelowej w spodniach rowerowych nad wszystkimi innymi. Czy to jest słuszne? Niech każdy rozstrzygnie sobie to sam na odpowiedniej swojej części. Wysokie modele spodni kolarskich topowych marek często nie są wyposażone w żelową wkładkę. I kolarze przemierzający tysiące kilometrów nie narzekają ani na wygodę ani na trwałość takich spodni kolarskich. Ale zacznę od początku. Najtańsze spodenki kolarskie mają wkładki z gąbki o nieskomplikowanej budowie. Poleca się je zwykle jeżdżącym niewiele kilometrów. Ale paradoksalnie, tacy rowerzyści są nie przyzwyczajeni do ucisku siodełka i odczuwają ból zarówno podczas, jak i po jeździe bardziej niż zaawansowani rowerzyści po wielu kilometrach. Ci zresztą mogą wcale nie odczuwać dyskomfortu. Spodnie kolarskie z lepszą wkładką mają niejednorodną budowę wkładki. Takie wkładki mają panele o różnych kształtach, gęstości i strukturze. Niektóre posiadają wyżłobienia bądź otwory dla wentylacji. Jest też wspomniana już odmiana spodni rowerowych z wkładką żelową. Znalazła ona zwolenników bo jest wygodna w użytkowaniu. Ale jak już wspomniałem powyżej wysokie modele nie zawsze mają wkładkę z modnego obecnie żelu.

.............................................................................................................................................................................................................................................................................................

FAQ masek antysmogowych. Najczęściej zadawane pytania:

Czy maski są bezpieczne i posiadają odpowiednie certyfikaty i badania?

Wszyscy producenci masek antysmogowych z naszej oferty przeprowadzają testy i posiadają wyniki laboratoryjne potwierdzające ich skuteczność. Każdy z tych producentów może takie badania udostępnić.

Czy maska pomaga alergikom?

Filtry zastosowane w maskach przyniosą ulgę wszystkim alergikom uczulonym na kurz, a przede wszystkim tym, którzy w okresie pylenia roślin mieli intensywne reakcje alergiczne.

Czy będą mi parowały okulary?

Odpowiednio dobrany rozmiar maski i skierowanie wylotów zaworów wydechowych na dół sprawi, że parowanie okularów będzie mniejsze.

Czy te filtry można prać?

Oferowane w maskach filtry utracą swoje właściwości w trakcie ich prania.

Jeżeli U mask to maska na rok to czy można ją prać?

Tak samo jak powyżej i w tym przypadku pranie zniszczy właściwości filtru. W przypadku U MASK producent sugeruje czyszczenie jej wilgotnymi chusteczkami do higieny osobistej.

Czy te maski można przymierzyć?

Tak, w naszym sklepie posiadamy wersje demonstracyjne, które pozwolą Państwu wybrać najbardziej odpowiedni rozmiar.

Dla kogo przeznaczony jest model RESPRO ALLERGY?

Maska pomaga gdy jesteś astmatykiem, zaleca się jej stosowanie w trakcie odkurzania domu. Docenią ją też osoby cierpiące na katar sienny. Największym jej atutem jest filtrowanie cząstek nawet tak małych jak 1/3 mikrona. Blokuje nawet dym papierosowy, ale przede wszystkim sprawdzi się w okresie gdy ilość alergenów w powietrzu przekroczy normy. Do maski oferowane są dwa rodzaje filtrów.

Czy model Respro Allergy daje również ochronę przed smogiem?

Produkt posiada filtr HEPA filtrujący drobne cząsteczki o wielkości nawet poniżej jednego mikrona, ale proszę pamiętać, że maska w tej wersji nie będzie filtrować zanieczyszczeń w formie aerozolowej. Dla pełnej ochrony Respro oferuje dla tego modelu zestaw filtrów "ALLERGY CHEMICAL/PARTICLE FILTER TWIN PACK".

Czy maski antysmogowe można zwrócić, bądź wymienić?

Tę sprawę regulują odpowiednie przepisy. Mówią one, że osoba która towar kupiła i otworzyła go nie będzie mogła zwrócić maski, ani wymienić. Są to przedmioty podlegające regulacją takim samym jak produkty zdrowotne, osobiste i medyczne ze względu na to, iż przedmiot może mieć bliski kontakt z ustami jej użytkownika.
FILTRY i ich rodzaje:

 • Węglowy/N99 filtruje 99.9% pyłów o rozmiarze 0,1 mikrometra i większych. Chroni on między innymi przed smogiem (pyły PM 10 i PM 2,5), pyłkami traw i wieloma wirusami chorób zakaźnych. Aktywny węgiel pochłania również nieprzyjemne zapachy. 
   
 • HEPA, czyli High Efficiency Particulate Air (filter) to filtr działający na zasadzie wyłapywania groźnych drobinek przez zawarte w nim cząsteczki naładowane elektrostatycznie.
   
 • Filtry łączone (np. FB-1™ CHEMICAL / PARTICLE FILTER od marki RESPRO) dające pełną ochronę użytkownika przed zagrożeniami w postaci:
  Chemia w formie aerozolowej
  Kurz /roztocza
  Chlor
  PM 10
  PM 2,5
  SO2
  NO2  
   
 • filtr bioaktywny  (U-Ox® BIO-ACTIVE TM) opatentowany i stosowany w maskach U-Mask wykazuje niezwykłą skuteczność w porównaniu do swoich konkurentów na rynku oferujących maski z wymiennym filtrem węglowym, czy medycznymi maskami chirurgicznymi. Ze względu na swoje unikalne składniki U-Ox® z opatentowaną formułą Bio-enzymów degradujących rozkłada szkodliwe związki, wirusy i bakterie chorobotwórcze, zamiast po prostu je filtrować i kumulować w filtrze.
   


RÓŻNICE POMIĘDZY MASKAMI:


RESPRO

Respro - logotyp

Respro to marka premium, ale przede wszystkim pierwszy na rynku producent masek przeciw smogowych sportowych. 

Firma Respro na polskie warunki związane z zanieczyszczeniem powietrza w dużych miastach rekomenduje modele Techno™ lub maski zaopatrzone w filtr Chemical/Particle™ filter.

 • FILTR WYMIENNY: TAK
 • CZAS UŻYWANIA FILTRA: max do 69h/filtr
 • RODZAJE FITRÓW: 
  ALLERGY CHEMICAL/PARTICLE FILTER TWIN PACK, ALLERGY PARTICLE FILTER TWIN PACK, CINQRO™ FILTER PACK-SPORTS, CINQRO™ FILTER PACK-URBAN, CITY™ FILTER TWIN PACK, FB-1™ CHEMICAL / PARTICLE FILTER WITH VALVES, FB-1™ PARTICLE FILTER WITH VALVES, FOGGY® MASK SPARE VELCRO PACK, METRO™ FILTER TWIN PACK
 • MODELE:
  ALLERGY ™ MASK, BANDIT™ SCARF, ULTRALIGHT™ MASK, FOGGY® MASK, FB-1™ MASK, NITESIGHT™ MASK, SPORTSTA™ MASK, CINQRO™ MASK, CITY™ MASK, RESPRO® ALLERGY MASK, TECHNO™ MASK
 • MARKA: ANGIELSKA
 • ROZMIARY: S,M,L,XL
 • Czy najmniejszy rozmiar pasuje dla dzieci? NIE
 • W którym modelu można biegać? model SPORTSTA jest przeznaczony do bezpiecznego uprawiania sportu w warunkach smogowych.
 • więcej informacji: www.respro.comRZ MASK

RZ Mask logotyp

RZ MASK produkowany jest od 2010 roku, wtedy to założyciel firmy zainspirowany off roadową pasją swojego syna postanowił wyprodukować maskę, która mogłaby go w trakcie tej aktywności zabezpieczać przed kurzem, alergenami i dymem z rur wydechowych. Obecnie firma RZ Mask oferuje dwa rodzaje masek i dwa rodzaje filtrów, ale przede wszystkim mnóstwo atrakcyjnych wzorów. 

 • FILTR WYMIENNY: TAK
 • CZAS UŻYWANIA FILTRA: 20h-50h
 • RODZAJE FILTRÓW: N99 (z włóknami węglowymi) i HEPA
 • MODELE: Neoprenowy i Mesh
 • MARKA AMERYKAŃSKA
 • Czy najmniejszy rozmiar pasuje dla dzieci? NIE
 • W którym modelu można biegać? Model M2 MESH jest propozycją najlepszą jeżeli ktoś chciałby biegać w warunkach smogowych.
 • ROZMIARY: YOUTH, REGULAR, X-LARGE
 • więcej informacji: www.rzmask.comU MASK

U-Mask Logo

Innowacyjne podejście biotechnologów ze szwajcarskiej firmy U-earth, oraz doświadczenie firmy BLS, producenta przemysłowych masek ochronnych zaowocowało wypracowaniem najwyższego standardu ochrony, detronizując maski z filtrami N99, N95 i podniesieniem standardu skuteczności do 99,86%!

 • FILTR WYMIENNY: NIE
 • CZAS UŻYWANIA FILTRA: 1 rok od otwarcia opakowania/5 lat bez rozpakowania
 • MODELE: SOS i PREMIUM
 • MARKA SZWAJCARSKA
 • ROZMIARY: jeden rozmiar uniwersalny
 • Czy najmniejszy rozmiar pasuje dla dzieci? NIE
 • W którym modelu można biegać? firma U Mask produkuje model Premium z wodoodpornym etui, który pozwoli na uprawianie sportu w trudnych warunkach pogodowych.
 • więcej informacji: www.u-mask.eu

Widziałeś maskę u producenta, której nie mamy w naszej obecnej dostawie? Bazujemy na tym, co w swojej ofercie mają polscy dystrybutorzy. Na zamówienie możemy Państwu sprowadzić maskę spoza aktualnej oferty, wiązać się to może z dłuższym czasem realizacji zamówienia.